Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Sławnie odbył się już po raz czwarty. W organizację zaangażowało się wiele podmiotów, nie tylko kościelnych.
Sławieński TKCh zwieńczyło 19 października wykonanie w kościele Mariackim „Kantaty Dekalog” pod batutą jej kompozytora Igora Jankowskiego. O samym dziele pisaliśmy we wcześniejszych materiałach.
Organizatorami wydarzenia byli miejscowi Rycerze Kolumba, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP, Miejska Biblioteka Publiczna, Sławieński Dom Kultury, Zespół Szkół Agrotechnicznych, I LO oraz Hufiec ZHP im. WOP.
Proboszcz ks. Leszek Szurek docenia zaangażowanie w organizację wydarzenia różnych podmiotów, także tych niekościelnych. – To jest sprawa fundamentalna, żeby do organizacji takiego wydarzenia jak Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zaprosić jak najwięcej ludzi tworzących społeczność tego miasta. Co roku odzew różnych instytucji jest bardzo pozytywny. Zakres tego wydarzenia wykracza poza sam Kościół – mówi duszpasterz.
Konieczność dobrej współpracy Kościoła z samorządem, także w wymiarze TKCh, podkreśla burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein. – Mam też osobistą satysfakcję z tego, że nasza współpraca z miejscowym Kościołem układa się tak dobrze. Doskonale rozumiemy potrzebę takiej współpracy, dlatego chętnie w niej uczestniczymy. Sam Tydzień Kultury wpisał się już, mam nadzieję, na stałe w program wydarzeń naszego miasta – przyznaje samorządowiec.
– Cieszę się, że zostaliśmy zaproszeni do współtworzenia tych wydarzeń – mówi z kolei Izabela Sozańska-Majchrzak, dyrektor Sławieńskiego Domu Kultury.
Program wydarzenia, które trwało od 12 października, był bogaty. Na rozpoczęcie 12 października Mszę św. w kościele Mariackim odprawił bp Krzysztof Zadarko. Tego samego dnia odbył się Bieg papieski oraz koncert, podczas którego wystąpiła m.in. laureatka programu Must Be The Music Patrycja Baczyńska. 13 października w ramach Dnia Papieskiego chętni mogli wziąć udział w nabożeństwie fatimskim i Różańcu ze św. Janem Pawłem II. Organizatorzy zaproponowali także wystawę prac i spotkanie autorskie z Grzegorzem Bożkiem, spotkanie z ks. Krzysztofem Sendeckim, dyrektorem darłowskiego hospicjum, projekcje filmów: „Vandea – zwycięstwo albo śmierć” oraz „Dźwięk wolności”. W ramach TKCh odbyły się także akcja krwiodawstwa oraz przegląd pieśni religijnej.
Laurence Cherni z Rycerzy Kolumba po czterech edycjach TKCh zapewnia, że w Sławnie będą odbywały się kolejne. – Robimy to dla ludzi, aby przybliżyć im Chrystusa i naszą kulturę. Chcemy wychodzić poza mury świątyni, aby dotrzeć także do tych, którzy tu nie bywają. To się chyba udaje, bo w wydarzeniach TKCh, jak policzyliśmy, wzięło udział ok. 1,5 tys. osób. Szczególnie cieszą pełne sale kinowe na naszych seansach, co normalnie jest trudne do osiągnięcia. Spora frekwencja jest dzisiaj na koncercie i była także na „Koncercie papieskim”. My to po prostu lubimy robić, więc idziemy dalej – mówi przedstawiciel Rycerzy Kolumba.