Jak przebiegną obchody Dnia Chorego w diecezji?

Złoży się na nie wiele wydarzeń w Skrzatuszu, Koszalinie, Słupsku, Darłowie. Wszystkim przyświecać będzie temat nadziei.

W koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyła się 5 lutego konferencja prasowa zapowiadająca Światowy Dzień Chorego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wzięli w niej udział: bp Krzysztof Zadarko, ks. Łukasz Bikun – dyrektor Caritas diecezjalnej, ks. Dawid Andryszczak – diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i chorych oraz przedstawiciele zawodów medycznych – koszalińska pediatra dr Regina Wasilewska-Kita oraz Anna Krawczyk, pielęgniarka naczelna Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie.

Jak zaznaczył na wstępie ks. Andryszczak, konferencja odbyła się w kontekście trzech ważnych tegorocznych wydarzeń: jubileuszowego Roku Nadziei, obchodów 450-lecia obecności Cudownej Piety w Skrzatuszu oraz 30. rocznicy publikacji encykliki Evangelium Vitae Ojca Świętego św. Jana Pawła II o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego.

– Te wydarzenia są szczególnym zaproszeniem do tego, by w tym roku bardziej pochylić się osobami chorymi – stwierdził ksiądz Andryszczak.

Omówienie przez bp. Zadarkę Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego prezentujemy TUTAJ.

Dr Regina Wasilewska-Kita – z punktu widzenia lekarza – mówiła o nadziei jako o darze, który otrzymuje każdy chory. – Ten dar, łaska, daje mu potężną siłę, którą może emanować do swoich bliskich. Czasem bliscy to odczytują, stają się przez to silniejsi – stwierdziła pani doktor. Szczególną łaskę, jak dodała, stanowi to dla osób wierzących w Boga, zarówno tych, którzy są bliskimi chorego, jak i tych, którzy ze względów zawodowych się nim zajmują. – Stajemy się orędownikami nadziei, nie poprzestajemy na tym, że już nic nie da się zrobić, bo właśnie się da. To my, pracownicy ochrony zdrowia, mający ten dar nadziei, mamy siłę przekonywania, która niekiedy pozwala odmienić bieg zdarzeń w życiu chorego.

Pielęgniarka Anna Krawczyk mówiła o tym, jak ważny jest styl wypełniania przez medyków swoich zadań, gdy są przy łóżku chorego. Istotne jest, by miało to wymiar nadziei poprzez konkretne gesty, słowa, zainteresowanie sprawami chorego, poświęcenia mu więcej czasu. – To wszystko buduje właściwy obraz nas jako personelu medycznego, którzy możemy choremu dać nie tylko nadzieję, ale również podzielić się być może także swoją wiarą, nadzieją i miłością, tymi ważnymi cnotami.

Jako zaradzenie bezradności wobec choroby, zwłaszcza przewlekłej czy terminalnej, ks. Łukasz Bikun zaprezentował różne działania Caritas. Przede wszystkim jest to pomoc niesiona w placówkach Caritas w diecezji wobec chorych i osób z niepełnosprawnościami. Caritas dostrzega także problem, który pojawia się wraz z poważną chorobą w całym systemie rodzinnym, stąd potrzeba szerszej opieki niż tylko skierowanej do chorego, np. opieki psychologicznej dla rodzin czy w formie szkoleń dotyczących opieki nad chorym.

– W tym roku w ramach programu „Region dobrego wsparcia” wraz z urzędem marszałkowskim ruszamy w dziewięciu powiatach województwa zachodniopomorskiego ze szkoleniami dla osób zajmujących się osobami chorymi i cierpiącymi – powiedział ks. Bikun. – Wychodzimy z inicjatywą wyposażyć je w narzędzia, dać wskazówki, jak można choremu ulżyć w cierpieniu.

Takim spotkaniom szkoleniowym i rekolekcyjnym służyć będą ośrodki Caritas, które w ostatnich latach przeszły remont. Informacja będzie podawana na stronie internetowej Caritas oraz w parafiach, gdzie takie szkolenia będą zaplanowane.

Kalendarium obchodów Światowego Dnia Chorego:

  • 10 lutego – Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki w Domu Hospicyjno-Opiekuńczym w Darłowie, następnie spotkanie z chorymi oraz posiłek
  • 11 lutego – Centralne Obchody Dnia Chorego w sanktuarium w Skrzatuszu – konferencja o nadziei, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, Eucharystia wraz z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych – przewodniczy bp Zadarko 
  • 12 lutego – Dzień Chorego w Wojewódzkim Szpitalu w Słupsku – kaplica szpitalna pw. św. Jana Pawła II
  • 12–14 lutego – Rekolekcje dla chorych w słupskim szpitalu (kaplica) – zatrzymanie ze słowem Bożym i „Listem okólnym do Przyjaciół Krzyża” św. Ludwika oraz adoracja
  • 20 lutego – spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich; parafia pw. św. Wojciecha w Koszalinie
  • 21 lutego – Dzień Chorego w Hospicjum w Słupsku: nabożeństwo Słowa Bożego oraz spotkanie z chorymi – bp Zbigniew Zieliński 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..