Podczas uroczystości koronacyjnych homilię wygłosił Prymas Polski.
3. Zło świata w świetle encykliki Sollicitudo rei socialis
Maryja poznała tajemnicę, która dokonuje przemiany. Przemiana, której dokonał Jezus Chrystus przez krzyż, nie odjęła jednak ze świata wszystkiego zła. Ono dalej w świecie pozostaje. Tylko, że jest już narzędzie do zwalczania zła - dobro i miłość.
Taki jest ostateczny sens krzyża. Na świecie istnieje zło. Nikt w to nie wątpi, każdy z nas go doświadcza. Ale chyba z największą troską obejmując cały świat, całą ludzkość, wyraził to Ojciec Święty Jan Paweł II w swojej encyklice Sollicitudo rei socialis, w której wskazuje nie tylko wierzącym katolikom i chrześcijanom, ale wszystkim ludziom, jakiejkolwiek by byli orientacji, zło i krzywdy, jakie dzieją się człowiekowi.
Ojciec Święty mówi, że doszliśmy do momentu, gdy ubodzy stają się bardziej ubogimi, a bogaci dalej się bogacą i stają się coraz bogatsi, chociaż jest ich tak niewielu. Jest to niesprawiedliwość w wymiarach całego globu ziemskiego i dlatego potrzebny jest krzyż, który byłby zatknięty na ziemi, by mógł przemieniać złe na dobre. Ojciec Święty wskazuje na zło i niesprawiedliwość w dziedzinie ekonomicznej, a więc na nierówność w podziale dóbr. Są kraje bardzo dotknięte czy to głodem, czy to suszą, a tak mało jest spieszących z pomocą. Są kraje obciążone niesłychanymi długami, Muszą one spłacać procenty ze swojej biedy, podczas gdy bogaci zyskują na tym nowe dobra.
Ojciec Święty mówi dalej o krzywdzie w układach społecznych, a więc o nierówności i wyzyskiwaniu człowieka przez człowieka. Pomyślmy tylko o handlu narkotykami. W jak straszliwy sposób zabija się młode pokolenie, doprowadzając je do zniszczenia, podczas gdy ktoś nieuczciwy, bez sumienia, wyzuty z zasad moralnych zarabia na tym ogromne fortuny. l to nie ten, kto produkuje, bo za bezcen od niego kupują, ale ci, którzy mają w swoich rękach całe organizacje przerzutu narkotyków. Czyż to nie jest straszliwa krzywda i straszliwe zło, które domaga się zwycięskiego krzyża, bo zadaje ludziom tyle cierpienia?
A sprawa kultury - Ojciec Święty wskazuje na niesprawiedliwość także w tej dziedzinie. Są kraje upośledzone pod tym względem, panuje tam analfabetyzm, a człowieka, który nie dojrzał do korzystania z dóbr kultury, łatwo można spychać do jakiegoś czwartego świata. A i sam podział na świat pierwszy, drugi, trzeci czy czwarty jest niesprawiedliwością, bo rodzina ludzka powinna być jedna.
Najmilsi! Dotknąłem tych spraw bardzo ogólnych, które porusza w swej encyklice Ojciec Święty, ażeby uzmysłowić, że my także jesteśmy cząstką ludzkości i w naszej Ojczyźnie mamy własne problemy i potrzebę ich realizacji przez krzyż Chrystusowy.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.