Nowy numer 09/2024 Archiwum

Próbował pięknie żyć, dzięki niebu

Zmarł Stanisław Żabiński, znany koszalinianom działacz na rzecz osób niepełnosprawnych, społecznik, uczestnik wielu akcji charytatywnych.

Po długiej chorobie 27 listopada odszedł do Boga koszalinianin, którego sylwetkę na wózku inwalidzkim dobrze zna wielu mieszkańców miasta i regionu.

Stanisław Żabiński od 23 lat działał w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych "Ikar", a od 19 lat pełnił w nim funkcję prezesa. Zorganizował ponad 80 imprez integracyjnych i spotkań szerzących twórczość osób niepełnosprawnych, w tym także swoją - komponował muzykę do tekstów autorów niepełnosprawnych zrzeszonych w Krajowym Bractwie Literackim. Od 13 lat organizował coroczne spotkania "Wiosna w poezji muzyce i obrazach" w koszalińskim Domku Kata.

Angażował się w Dni Kultury Chrześcijańskiej. Jego działalność opierała się na współpracy z innymi stowarzyszeniami i organizacjami, którym służył pomocą, wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Był twórcą Hymnu Amazonek, od 19 lat uświetniającego ich Spotkania Spartakiady i inne uroczystości.

Pan Stanisław włączał się w liczne akcje charytatywne, m.in. na rzecz podopiecznych koszalińskiej Fundacji „Zdążyć z Miłością”.

Przed ponad rokiem został laureatem ogólnopolskiego konkursu Liderzy 25-lecia organizowanego przez PFRON oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wyróżnienie odebrał z rąk minister Elżbiety Rafalskiej 26 września w Teatrze Palladium w Warszawie.

W wyniku ciężkiego wypadku komunikacyjnego Stanisław Żabiński przez ponad ćwierć wieku poruszał się na wózku inwalidzkim. Nie mówił jednak o tym jak o wypadku, lecz "przygodzie na szosie, po której musiał zaprzyjaźnić się z wózkiem". - Zrozumiałem, że to, co się stało, muszę brać, może nie rozrywkowo, ale też nie ubolewać za bardzo, tylko próbować coś z tego wyciągnąć. Udało mi się dzięki niebu, a także dlatego, że spotkałem na swojej drodze wspaniałych ludzi. Poczuliśmy bluesa i razem idziemy do przodu. Mam po co żyć, a jeśli jeszcze ktoś dostrzega to, co robię, mogę się tylko cieszyć - przed ponad rokiem powiedział w rozmowie z "Gościem".

Gość Koszalińsko-Kołobrzeski wielokrotnie opisywał działalność Stanisława Żabińskiego. Oto niektóre nasze archiwalne artykuły:

- Udało mi się dzięki niebu

- Stowarzyszenie wysokich lotów

- Wiosna pachnąca sztuką

- Latają od ćwierćwiecza

- Misa pełna prosfor

- Chciało nam się do filharmonii

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy