Wybraliśmy 10 - naszym zdaniem najważniejszych - faktów z życia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w mijającym roku.
Nasz wybór jest, oczywiście, dyskusyjny - wydarzyło się bowiem znacznie więcej. Dokonując selekcji, kierowaliśmy się wyjątkowością wybranych faktów, tzn. nie braliśmy pod uwagę wydarzeń cyklicznych związanych np. ze Skrzatuszem. Wybrane wydarzenia uporządkowaliśmy chronologicznie, począwszy od tych najnowszych.
1. Wielki remont katedry... i nie tylko
Koszalińska katedra po remoncie na chwilę przed wstawieniem ławek ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Od marca do grudnia koszalińska katedra była wyłączona z użytku. Już samo to było wyjątkowe. Dzięki dotacjom z funduszy unijnych udało się gruntownie wyremontować wnętrze świątyni. Ściany, sklepienia, filary otrzymały nową szatę – gotyckie pobiały i polichromie. Wykonano nową posadzkę z płytą grzewczą. Pojawiły się nowe elementy wystroju. 1 grudnia bp Edward Dajczak przewodniczył w katerze I nieszporom z I Niedzieli Adwentu. Była to pierwsza celebracja w odnowionej świątyni.
W roku 2018 wyremontowano kilka zabytkowych kościołów w diecezji, m.in. w Białogardzie, Jamnie czy Słupsku. Trwa remont np. w Sławnie. Zabytki, które nie miałyby szans na tak gruntowne odnowienie, dzięki otrzymanym dotacjom zyskały drugie życie. Podsumowując - rok 2018 to nowe życie dla wielu kościołów w diecezji. Można tu mówić o przełomie.
2. Posłuchać rodzin... wszystkich
Pierwsze posiedzenie Komisji ds. Małżeństw i Rodzin Ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Synod trwa w diecezji już niemal od dwóch lat. Wokół niego sporo się dzieje. Wybraliśmy jedno wydarzenie z listopada mijającego roku. Bp Edward Dajczak powołał komisję tematyczną ds. małżeństw i rodzin. Obok przedstawicieli ruchów znalazło się w niej miejsce dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. To ważny krok i znak tego, że Kościół chce posłuchać naprawdę wszystkich.
3. 100 lat Niepodległej
Msza św. 11 listopada na rynku przed koszalińskim ratuszem w 100. rocznicę odzyskania niepodległości ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Uroczystości związane z jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w wielu miejscach w diecezji. Bp Edward Dajczak 11 listopada przewodniczył Mszy św. na rynku staromiejskim w Koszalinie. Porównując ojczyznę do rodziny, zaznaczył, że przynależność do niej nie może ograniczyć się tylko do samego faktu pochodzenia. - Trzeba być u siebie nie tylko w tym sensie, że tu się mieszka. Trzeba być u siebie tak, jak się jest w rodzinie, w której - mimo różnych problemów - pierwsza jest zawsze miłość. Wtedy wszyscy, którzy w tej rodzinie są, niezależnie od trudności, będą się o nią starać, nawet za cenę rezygnacji z osobistych ambicji i planów, po to, żeby ona była - wspanialej i piękniej.
4. Niezwykłe spotkanie poza klauzurą
Karmelitanki bose uczestniczące w spotkaniu w Koszalinie ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Czegoś takiego jeszcze nie było - 40 sióstr klauzurowych poza klauzurą. Od 17 do 20 października w koszalińskim CEF odbywało się spotkanie przeorysz i delegatek klasztorów karmelitanek bosych. Do Koszalina przyjechało ponad 40 sióstr z 21 klasztorów prowincji warszawskiej, do której należą także wspólnoty znajdujące się na Islandii oraz w Norwegii, Kazachstanie i Rosji. Karmel tej prowincji funkcjonuje także w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w Bornem Sulinowie k. Szczecinka.
5. Nowe zgromadzenie zakonne
Członkowie nowego zgromadzenia w dniu obłóczyn Katarzyna Matejek /Foto Gość Dokument inicjujący powstanie Braci Miłosiernego Pana bp Edward Dajczak podpisał 15 września w Skrzatuszu. 7 października w Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie, przy którym zgromadzenie funkcjonuje na co dzień, bracia założyli habity. Jak wyjaśnia moderator nowego zgromadzenia ks. Radosław Siwiński, jest ono miejscem, w którym mężczyźni pragną żyć w posłuszeństwie, czystości i ubóstwie, posługując ubogim i w prostocie głosząc miłosierdzie Boże.