Wybraliśmy 10 - naszym zdaniem najważniejszych - faktów z życia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w mijającym roku.
6. Biskup na pielgrzymce
Bp Krzysztof Włodarczyk wychodzi na trasę pielgrzymki ze Skrzatusza na Jasną Górę ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Coś takiego w historii diecezji zdarzyło się po raz pierwszy. Bp Krzysztof Włodarczyk jako 1 z 450 pątników wziął udział w Pieszej Pielgrzymce ze Skrzatusza na Jasną Górę. - Obecność biskupa pośród nas była bardzo znacząca. Bardzo pozytywnie wpłynęło to na całą pielgrzymkę. Wszyscy mogli przekonać się, że biskup jest jednym z nas. Widoczne nieraz jego zmęczenie dodawało sił. Wielu ludzi mogło z nim porozmawiać, skorzystać u niego z sakramentu pojednania - mówi ks. Marcin Kościński, dyrektor pielgrzymki.
7. Nowe hospicjum, większe hospicjum
Hospicjum stacjonarne przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Pierwsi mieszkańcy do nowego hospicjum działającego przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku trafili 1lipca. Placówkę, w której przygotowanych jest 15 miejsc, pobłogosławił 11 lutego bp Edward Dajczak. To, po Darłowie, drugie hospicjum w diecezji prowadzone przez instytucję kościelną.
Hospicjum darłowskie w roku 2018 znacznie się rozbudowało. Nową część 27 października otworzył bp Krzysztof Zadarko. Znajdują się w niej duża sala dziennego pobytu, sala rehabilitacyjna, magazyn farmaceutyczny, archiwum, pomieszczenia gospodarcze, węzeł sanitarny, a także pokoje dla rodzin pacjentów, które dzięki temu będą mogły spędzać dni przy swoich terminalnie chorych bliskich.
Hospicja stacjonarne, niezwiązane bezpośrednio w instytucjami kościelnymi, od lat działają także w Koszalinie, Słupsku i Kołobrzegu. Budowa kolejnego ruszyła 9 czerwca w Pile.
8. Inwazja młodości
Uczestniczki obozu dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w Koszalinie Karolina Pawłowska /Foto Gość Niemal 700 młodych ludzi z całej Polski wzięło udział w lipcowym obozie dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", który odbywał się w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej we współpracy z samorządami. Uczestnicy obozu poznawali diecezję, region, brali udział w spotkaniach i warsztatach. Odwiedzili koszalińskie parafie, wzięli udział w dniu skupienia w Skrzatuszu. 12 lipca Mszy św. w bazylice w Kołobrzegu przewodniczył dla nich kard. Kazimierz Nycz.
9. Caritasowe spotkanie na szczycie
Od lewej: Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki z dyrektorem Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Tomaszem Rodą ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Szefowie niemal wszystkich oddziałów diecezjalnych Caritas z całej Polski spotkali się w dniach 12-14 czerwca w Koszalinie, aby rozmawiać o sprawach związanych z działalnością tej jednej z największych organizacji charytatywnych w kraju. Dyskutowano m.in. o nowych strategiach pomocowych, biorących pod uwagę większe niż dotychczas zaangażowanie państwa w walkę z ubóstwem. W ramach spotkania w Koszalinie dyrektorzy Caritas wyruszyli w rejs z Kołobrzegu na duńską wyspę Bornholm. Obrady trwały także na pokładzie statku. W spotkaniu brał udział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
10. Kolejne okno życia - kolejne dziecko
Okno życia przy klasztorze niepokalanek w Szczecinku ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Zostało otwarte 15 kwietnia przy klasztorze sióstr niepokalanek w Szczecinku. To już trzecie, po Koszalinie i Słupsku, takie miejsce w diecezji. - Jest ono szansą na uratowanie człowieka. To przede wszystkim się liczy. Dzisiaj bardzo często padają piękne słowa o człowieku, jego wolności, prawach, ale to wszystko nic nam nie pomoże, jeśli nie zaczniemy zachwycać się wartością życia - powiedział bp Edward Dajczak, błogosławiąc nowe okno.
Półtora miesiąca później, 2 czerwca, w oknie życia przy Domu Samotnej Matki w Koszalinie zadzwonił alarm. Siostry znalazły dziewczynkę. To już drugie uratowane tam dziecko.
Chcielibyśmy zwrócić uwagę jeszcze na jeden fakt, który trudno zakwalifikować jako jedno wydarzenie. To pewna obserwacja, która w zestawieniu z niewielką liczbą nowych powołań kapłańskich skłania do refleksji.
Smutny rekord
Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie! ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Jeszcze nigdy w historii diecezji w jednym roku nie zmarło aż tylu księży. W roku 2018 pożegnaliśmy ich 13. Byli to (alfabetycznie): ks. Marian Błaszczuk, ks. Jan Cychowski, ks. Franciszek Ferens, ks. Jan Guzowski, ks. Grzegorz Krajewski, ks. Józef Lubszczyk, ks. Władysław Nowicki, ks. Franciszek Piróg, ks. Andrzej Rother, ks. Paweł Rusak, ks. Józef Słomski, ks. Jan Strzelecki, ks. Leonard Zych.