O codziennym towarzyszeniu Jezusowi i o tym co robić, by Różaniec nie był tylko recytowaniem modlitewnej formuły mówi ks. Paweł Wojtalewicz, diecezjalny moderator Żywego Różańca.
Kilka lat temu towarzyszyłem duchowo pewnemu młodemu chłopakowi, który miał dylematy co do wyboru życiowej drogi. Pan Bóg proponował mu kapłaństwo. Współczesny świat jednak nie sprzyja odwadze takich decyzji. Poszedł na studia. Zawierzyłem go Niepokalanej i zacząłem modlić się w jego intencji codziennym Różańcem. Nie było łatwo znaleźć czas na cztery części tej modlitwy, ale z czasem weszło to w rytm mojej codzienności. Po kilku miesiącach ten młody człowiek zadzwonił do mnie z wiadomością, że podjął decyzję wyboru drogi kapłańskiej.
Nie brakuje świadectw osób, które przyznają, że mają problem z tą modlitwą: bo monotonna, czasochłonna. Współczesny człowiek ma w ogóle problem z modlitwą, z motywacją, ze znalezieniem czasu. Wielokrotnie słyszę też: "klękam do modlitwy różańcowej i nic", tylko frustracja, zupełnie bezowocny czas. Dzieje się tak wtedy, gdy Różaniec jest jedynie modlitewną formułą. Od tego trzeba zacząć, ale wymaga ona także czasu i dojrzewania.
Tu pomocna jest kapitalna myśl św. Jana Pawła II, że pierwszym Różańcem było ziemskie życie Maryi i jej towarzyszenie Jezusowi. Jeżeli tak, to właśnie w ten sposób muszę wchodzić w Różaniec, ze wszystkimi swoimi przeżyciami. Być z konkretem mojej codzienności razem z Jezusem. Jak Maryja.
To jest bardzo ważne: „jak Maryja”. Mamy łatwość traktowania Różańca jako modlitwy do Maryi. Gdy choroba – do Maryi, gdy kryzys – do Maryi, gdy inny problem – do Maryi. Tymczasem dzięki tej modlitwie mamy szansę stawać się jak Maryja. Doświadczać tajemnicy Boga w moim życiu.
Wysłuchała Karolina Pawłowska
Zapraszamy do włączenia się w październikowy cykl poświęcony modlitwie różańcowej. Piszcie do nas i podzielcie się swoimi doświadczeniami z Różańcem.
Przeczytaj także:
Administratorem Twoich danych osobowych jest Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach ("My"), dostępny pod adresem e-mail: sekretariat@igomedia.pl i nr tel.: (32) 251 18 07. Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych, który jest dostępny pod adresem e-mail: rodo@igomedia.pl. Posługujemy się danymi na podstawie naszego uzasadnionego interesu prawnego tj. w celach związanych z komunikacją pomiędzy nami a Tobą przez okres niezbędny dla jej celów.
Więcej informacji tutaj.