6 lutego 1994 roku ukazał się nasz pierwszy numer. Wszystko było wtedy inne - format, papier i... świat. Oby nigdy nie uległy zmianie nasza pasja i życzliwość naszych czytelników.
Powstanie koszalińskiej redakcji "Gościa Niedzielnego" było owocem decyzji śp. bp. Czesława Domina. Będąc przez lata biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej, znał "Gościa" i wiedział, że warto spróbować przeszczepić go ze Śląska na Pomorze.
W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od 15 kwietnia 1990 roku ukazywał się dwutygodnik "Wierzę". Biskup zdecydował, żeby od 6 lutego 1994 roku stanowił on dodatek do ogólnopolskiego tygodnika katolickiego, który już wtedy powoli stawał się liczącym się na krajowym rynku prasy tygodnikiem opinii. Lokalny dodatek do "Gościa Niedzielnego" jeszcze do 18 kwietnia 2004 roku nosił nazwę "Wierzę".
Warto zwrócić uwagę na słowa śp. bp. Domina z pierwszej strony pierwszego numeru "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego", którymi hierarcha uzasadnia swoją decyzję dotyczącą gazety.
"Musimy sobie uświadomić, że do głoszenia Ewangelii nie wystarczy sama ambona w kościele. Konieczną rzeczą jest, by słowo Boże dotarło w formie drukowanej, radiowej, a nawet telewizyjnej do jak największej liczby domów” - pisał biskup, nie wspominając w ogóle o internecie, który niebawem miał stać się ważnym obszarem funkcjonowania tygodnika.
To pokazuje, jak bardzo i jak szybko świat zmienił się przez ostatnie 25 lat. W gąszczu tych zmian, jak wierzymy, wciąż niezmienna pozostaje potrzeba istnienia mediów katolickich, także tych lokalnych, w diecezji.
Wśród wielu zmian, które zachodziły w redakcji w ciągu minionego ćwierćwiecza, jedna była zmianą fundamentalną. Chodzi właśnie o powstanie w 2012 roku strony internetowej www.koszalin.gosc.pl. Internet zrewolucjonizował nasz styl pracy i sposób oddziaływania na świat.
Choć w naszej pracy nie chodzi o liczby, warto niektóre z nich zauważyć i spojrzeć na nie z dumą i wdzięcznością. 25 lat istnienia "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego", to ponad 1,2 tys. jego wydań, czyli niemal 10 tys. stron z życia diecezji. Natomiast przez 7 lat istnienia strony www.koszalin.gosc.pl pojawiło się na niej ok. 4,2 tys. materiałów oraz ponad 2,5 tys. galerii, w których znajduje się ok. 80 tys. zdjęć, nie mówiąc o innych multimediach.
Dziękujemy wszystkim, którzy dotychczas tworzyli koszalińską redakcję "Gościa Niedzielnego" - tym, którzy nią kierowali, którzy byli w niej zatrudnieni, którzy w jakikolwiek sposób z nią współpracowali. Dziękujemy wszystkim, których spotkaliśmy na drogach naszej diecezji, przygotowując materiały z różnych wydarzeń. Dziękujemy za życzliwość, która tak bardzo pomaga w pracy, za każde dobre słowo, także to krytyczne.
Dziękujemy wszystkim, którzy są z nami, kupując gazetę i odwiedzając naszą stronę internetową. Dziękujemy księżom proboszczom i wszystkim, którzy pomagają w dystrybucji tygodnika w parafiach. Mamy nadzieję, że to dobre dzieło, jakim jest "Gość Koszalińsko-Kołobrzeski", przetrwa kolejne lata, stając się coraz lepsze.
Kierujący oddziałem GN w Koszalinie:
Ks. Józef Turkiel - 1994-1995, Maria Szypszak - 1995-1997, Ks. Edward Sienkiewicz - 1997-2005, Ks. Dariusz Jaślarz - 2005-2012, Ks. Wojciech Parfianowicz - 2012 - obecnie.
Członkowie redakcji.
Wymieniamy tu tylko tych, którzy byli w niej zatrudnieni. W rzeczywistości osób, które z nami współpracowały w różny sposób, jest znacznie więcej:
Zbigniew Danielewicz, Izabela Kochanowska, Bernard Konarski, Justyna Liptak, śp. Julia Markowska (zm. 2011), Katarzyna Matejek (obecnie), Karolina Pawłowska (obecnie), Ilona Piotrowska, Janusz Rautszko, Emilia Rogowska, Tadeusz Rogowski, Justyna Steranka, Anetta Wiśniewska, ks. Zbigniew Zalewski.
Obecny skład redakcji (od lewej): Katarzyna Matejek, ks. Wojciech Parfianowicz, Karolina Pawłowska. Przy półce w czytelni WSD, gdzie złożone są archiwalne numery "Gościa Niedzielnego" z ostatnich 25 lat, zawierające dodatek diecezjalny ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość
Czytaj także: