GN 43/2020 Archiwum

Po sąsiedzku

Składam gratulacje i podziękowania koszalińskiej redakcji "Gościa Niedzielnego" z okazji 25-lecia działalności w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej - pisze Alicja Górska, dyrektor Radia Plus Koszalin.

Dziękujemy całemu Zespołowi za wrażliwość, zaangażowanie, profesjonalizm, podejmowanie ważnych tematów, poświęcony czas na tę pracę, ale przede wszystkim eksponowanie dobra i najważniejszych w życiu wartości. 

Osobiście od kilkunastu lat mam okazję współpracować z dziennikarzami urzędującej po sąsiedzku redakcji. Nawiązały się bliskie relacje i udało się podjąć wspólnie różne tematy, a także zorganizować spotkania "Gość na Plus" czy cykliczny już program "Droga Krzyżowa w Radiu Plus", emitowany w Wielki Piątek.

Dziennikarze "Gościa Niedzielnego" byli częstymi komentatorami programu publicystycznego na antenie Radia Vox Fm (nazwa stacji zmieniła się potem na Radio Plus), gdzie omawiane były najważniejsze wydarzenia z kraju, regionu, diecezji.

"Drogę Krzyżową w Radiu Plus" od dziesięciu lat realizujemy wraz z ks. Dariuszem Jaślarzem (poprzednim kierownikiem koszalińskiego oddziału tygodnika). To każdego roku dotykanie różnych miejsc ludzkiego cierpienia i przeżywanie tego bólu wraz z Bogiem wędrującym na Golgotę.

Ta współpraca z "Gościem", to także piękna przygoda związana ze spotkaniami "Gość na Plus", których pomysłodawcą jest obecny kierownik ks. Wojciech Parfianowicz. W ramach tych spotkań gościliśmy w Koszalinie prof. Bogdana Chazana, Janinę Ochojską, Adama Woronowicza, Krzysztofa Zanussiego, Marka Kamińskiego i Jerzego Zelnika.

Każde z tych spotkań było ważne, nie tylko dla naszych słuchaczy, czytelników i widzów przybywających na to spotkanie. To także cenne spotkania dla nas prowadzących.

Janina Ochojska dzieliła się z nami swoją mądrością, dobrocią i spojrzeniem na życie zarówno w sali kinowej biblioteki, jak i podczas kolacji. Dzieciństwo i lata młodości spędziła w szpitalach i sanatoriach, przeszła ponad 40 operacji, a mimo to przekonywała, że nie zamieniłaby swojego życia na inne. Zapamiętam jej słowa: "Bóg wcale nie chce, żebym cierpiała, bo Bóg nie chce żebyśmy cierpieli. Bóg chce żebyśmy kochali. Cierpienie jest związane z życiem ludzkim". Wierzy, że dobrymi uczynkami powiększa się dobro w świecie i dlatego tak żyje.

Niesamowite było także spotkanie z aktorem Adamem Woronowiczem. Spotkanie z nim odbyło się półtora roku temu, ale jakże aktualne są jego słowa: "Coraz bardziej nie rozumiem tego świata. Nie potrafię zrozumieć tej wszechogarniającej nas nienawiści. To jest teraz, mówiąc biblijnie, 'czas rzucania kamieni'. Mam wrażenie, że każdy rzuca w każdego, nie patrząc. Liczy się, żeby rzucić celnie. Ale wierzę, że przyjdzie taki czas zbierania kamieni".

Jubileusz to dobra okazja do wspomnień i podsumowań. Wraca więc wspomnienie relacji z nieżyjącą już redaktorką Julką Markowską. Często o niej myślę, pamiętam w modlitwie. Nie tyle brakuje mi jej tekstów, co rozmów z nią, spotkań, po prostu jej. Do dziś piję herbatę z jej kubka i cieszę się, że zostawiła ślad w moim sercu.

Z Karoliną Pawłowską znamy się już kilkanaście lat. Zdarzało się nam razem jeździć na nagrania. Były szczere rozmowy, przygody z dojazdem i wspólne wzruszenia. Bardzo lubię czytać jej teksty. Ma ciekawy styl, niesamowitą umiejętność wydobywania historii nawet z pozornie nudnych wydarzeń. Są teksty, których jej zazdroszczę.

Kasia Matejek ma oczy i rękę do pisania prozy. Widać w jej tekstach uważność na drugiego człowieka i wyobraźnię, która potrafi dopowiedzieć. Imponuje mi mądrością życiową, dobrocią i ufnością Bogu.

Ks. Dariusz Jaślarz, mimo, że już od prawie siedmiu lat jest proboszczem, do dziś witany jest na radiowym piętrze z radością wszystkich pracowników. Ujmuje bezpośredniością, mądrością, poczuciem humoru i wrażliwością. Prawie każdego roku podczas nagrać audycji "Droga Krzyżowa w Radiu Plus" musimy borykać się z różnymi trudnościami, najczęściej technicznymi. Znosi to cierpliwie.

Ks. Wojciech Parfianowicz tak zaistniał, zarówno w tej redakcji, jak i jako rzecznik prasowy kurii biskupiej, że trudno będzie sobie wyobrazić sytuację, kiedy odejdzie pełnić inną rolę w diecezji. Bardzo pomocny, w porywach do ratującego nam życie, a do tego ma przenikliwie spojrzenie na ludzi i sprawy. Nie wyraża pochopnie swojego zdania, dlatego jak już coś powie, to ta wypowiedź wnosi do sprawy jakąś świeżość spojrzenia. Tłumaczy obrazowo, "przypowieściami", co lubię.

Karolino, Kasiu, Ks. Wojtku, życzę Wam z okazji tego pięknego jubileuszu wytrwałości w wykonywaniu tego zawodu, który w tych czasach narażony jest na "skundlenie". Życzę Wam pięknych spotkań z ludźmi i by ta praca zostawiała ślad nie tylko w archiwach, ale także w sercach innych ludzi i w niebie.

Alicja Górska - Radio Plus Koszalin

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama