Nowy numer 22/2020 Archiwum

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!

Wybraliśmy - naszym zdaniem - 11 najważniejszych wydarzeń mijającego roku 2019. Zapraszamy do naszego subiektywnego podsumowania.

Wydarzenia czy też grupy wydarzeń uszeregowaliśmy chronologicznie. Czytelnikom pozostawiamy decyzję, które z nich były najważniejsze, najbardziej doniosłe czy najbardziej poruszające.

5. ŚW. ANDRZEJ BOBOLA PATRONEM ZŁOCIEŃCA - 16 maja

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Złocieniec, 16 maja. Mimo niesprzyjającej pogody ulicami miasta przeszła procesja z relikwiami i figurą św. Andrzeja Boboli. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Decyzję Stolicy Apostolskiej o nadaniu miastu patronatu św. Andrzeja Boboli, która została podjęta w lutym, uroczyście ogłoszono 16 maja. Tego dnia Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP przewodniczył bp Edward Dajczak. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa z kapelanem prezydenta RP, samorządu, parlamentu oraz minister MSWiA. Biskup poświęcił także nowy dzwon oraz pomnik świętego, który stanął obok kościoła.

6. WIĘCEJ NIŻ WANDALIZM - maj, wrzesień

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Rozbite elementy armatury łazienkowej w DSM. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W nocy z 24 na 25 maja zniszczona została figura św. Jana Pawła II  przed kościołem parafialnym w Barwicach. Pomnik został ufundowany przez jedną z miejscowych rodzin. Wydarzenie poruszyło lokalną społeczność, choć na szczęście straty materialne okazały się nie aż tak znaczące. Sprawca zniszczenia został ujęty.

Z kolei w nocy z 29 na 30 września nieznani dotąd sprawcy zdewastowali Dom Samotnej Matki w Koszalinie, którego trwający od roku generalny remont był niemal na ukończeniu. Dewastacja pociągnęła za sobą ogromne straty materialne, opóźniające otwarcie placówki. Przede wszystkim jednak, jak mówią przedstawiciele Caritas, sprawcy uderzyli w ten sposób w najsłabszych, czyli osoby potrzebujące pomocy. Bulwersujące wydarzenie pobudziło wiele osób i firm do wsparcia przy naprawianiu szkód.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama