Nowy numer 42/2020 Archiwum

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!

Wybraliśmy - naszym zdaniem - 11 najważniejszych wydarzeń mijającego roku 2019. Zapraszamy do naszego subiektywnego podsumowania.

 

Wydarzenia czy też grupy wydarzeń uszeregowaliśmy chronologicznie. Czytelnikom pozostawiamy decyzję, które z nich były najważniejsze, najbardziej doniosłe czy najbardziej poruszające.

7. ŚWIĘCENIA PREZBITERATU W KONTEKŚCIE KRYZYSU - 1 czerwca

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Kołobrzeg, 1 czerwca. Neoprezbiterzy 2019 z biskupami i rektorem WSD. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W tym roku odbyły się one 1 czerwca w bazylice kołobrzeskiej. Diecezja wzbogaciła się o 7 nowych kapłanów. Ta, jak na obecne czasy, spora liczba neoprezbiterów może być jednak myląca. Diecezja od lat boryka się bowiem z kryzysem powołań. W związku z tym w Niedzielę Dobrego Pasterza we wszystkich kościołach diecezji odczytany został apel biskupa, wzywający wiernych do modlitwy o nowe powołania do kapłaństwa. "W tej sytuacji potrzeba naszego modlitewnego myślenia o tym, że nie może zabraknąć tych, którzy w naszych kościołach będą celebrowali dla nas Eucharystię, będą odwiedzali chorych z sakramentalną posługą czy jednali nas z Bogiem. Proszę Was, twórzmy pozytywny klimat w rodzinach i parafiach wobec tych, których Pan Bóg powołuje" - usłyszeli mieszkańcy diecezji.

8. MAMY KOLEJNĄ BAZYLIKĘ - 15 września

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Fronton bazyliki w Skrzatuszu z emblematami papieskimi. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Mijający rok upłynął pod znakiem przygotowań do wrześniowych uroczystości w Skrzatuszu, podczas których ogłoszona została decyzja Watykanu o podniesieniu kościoła sanktuaryjnego do rangi bazyliki mniejszej.

Już w pierwszą środę stycznia rozpoczęła się specjalna 9-miesięczna nowenna do Matki Bożej Miłości Zranionej i Naszej Nadziei, która odmawiana była we wszystkich parafiach diecezji. Z kolei 2 lutego bp Edward Dajczak wydał dekret, mocą którego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, odmawiając Litanię Loretańską, należy na końcu dodawać wezwanie: "Pani Skrzatuska".

Uroczystościom w Skrzatuszu 15 września przewodniczył abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama