Nowy numer 22/2020 Archiwum

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!

Wybraliśmy - naszym zdaniem - 11 najważniejszych wydarzeń mijającego roku 2019. Zapraszamy do naszego subiektywnego podsumowania.

Wydarzenia czy też grupy wydarzeń uszeregowaliśmy chronologicznie. Czytelnikom pozostawiamy decyzję, które z nich były najważniejsze, najbardziej doniosłe czy najbardziej poruszające.

9. SYNOD

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Marcowy dzień skupienia dla członków komisji synodalnych. WSD w Koszalinie. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Synod w naszej diecezji stał się czymś tak oczywistym, że można nawet nie zauważyć, że się odbywa. Po prostu robi swoje. Często są to działania, które nie mają w sobie nic ze spektakularności. Warto jednak przytoczyć pewne liczby. We wrześniu i w październiku odbyły się dni skupienia dla zespołów synodalnych. Wzięło w nich udział w sumie 500 osób ze 111 parafii i z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Na początku roku odbywały się także rekolekcje synodalne. W czterech turnusach uczestniczyły łącznie 374 osoby z 84 parafii. Dodatkowo, we wrześniu biskup ogłosił datę pierwszej plenarnej sesji synodalnej. Odbędzie się ona 22 lutego 2020 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. To tylko niektóre aktywności synodalne w mijającym roku.

10. PIERWSZY W DIECEZJI KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JANA PAWŁA II - 17 listopada

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Zaspy Wielkie, 17 listopada. Poświęcenie kościoła pw. św. Jana Pawła II. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W niedzielę 17 listopada bp Edward Dajczak poświęcił pierwszy w diecezji kościół pw. św. Jana Pawła II. Zbudowali go mieszkańcy Zasp Wielkich, filii parafii w Białogórzynie. Budowa trwała nieco ponad rok. Część pieniędzy zapewniła kuria, znaleźli się indywidualni sponsorzy, niektórzy ofiarowali materiały, jak choćby polbruk wyłożony przed świątynią. Nie zawiedli też sami parafianie. Robili ozdoby choinkowe i wielkanocne, które następnie sprzedawali. Dawali pieniądze, świadczyli pracę. Wpadli też na nietypowy pomysł. Zbierali złom, z którego sprzedaży zasilili fundusz budowlany. Kwota uzbierana w ten sposób stanowiła 10 proc. kosztów.

11. ODNOWIONE ŚWIĄTYNIE

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Kościół Mariacki w Sławnie po remoncie elewacji i dachu. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W mijającym roku kolejne kościoły w diecezji odzyskały swój dawny blask. Nie byłoby to możliwe bez ogromnych zewnętrznych dotacji.

Zobacz też:

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama