Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!

Wybraliśmy - naszym zdaniem - 11 najważniejszych wydarzeń mijającego roku 2019. Zapraszamy do naszego subiektywnego podsumowania.

Wydarzenia czy też grupy wydarzeń uszeregowaliśmy chronologicznie. Czytelnikom pozostawiamy decyzję, które z nich były najważniejsze, najbardziej doniosłe czy najbardziej poruszające. Zobacz też: Wydarzyło się w roku 2019. To, co najbardziej nietypowe! Wydarzyło się w roku 2019. To, co niemedialne!

1. TRAGEDIA W ESCAPE ROOMIE - 4 stycznia

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Koszalin, 6 stycznia. Modlitwa w miejscu tragedii. Prowadzi bp Edward Dajczak. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

To, co wydarzyło się 4 stycznia w Koszalinie, poruszyło nie tylko całą Polskę. Informacja o tragicznej śmierci 5 nastolatek podawana była także przez media światowe. Wieść o zdarzeniu dotarła również do papieża Franciszka, który przysłał rodzicom różańce. Zaplanowany na 6 stycznia Orszak Trzech Króli został odwołany. Jak napisał w specjalnym komunikacie bp Edward Dajczak: "Ta niewyobrażalna tragedia nie pozwala nam na radosne świętowanie". Zamiast tego w katedrze odbyła się pamiętna Msza św. transmitowana na całą Polskę, podczas której padły dobitne słowa biskupa: "Bogu nie może podobać się śmierć tych pięciu naszych sióstr. On nie taki miał plan. Obdarował je pięknie radością, wspaniałością, różnymi cechami. Angażowały się we wszystko, co piękne. Wchodziły w ten świat. Nie może Bogu podobać się to, co się stało. To przecież On dla nas zmartwychwstał. To przecież On dla nas umarł".

Tragedia w Koszalinie miała też swój wymiar medialny. Dzięki ciężkiej pracy dziennikarzy udało się pokazać światu ważne wydarzenie z istotnym społecznie przekazem. Pojawiły się jednak pytania o rolę mediów i oczekiwania odbiorców w podobnych sytuacjach. Pisaliśmy też o tym wymiarze styczniowych wydarzeń w naszym komentarzu: Life ważniejsze jest od live

2. OGÓLNOPOLSKI I MIĘDZYNARODOWY SPORT - luty, kwiecień, maj

Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze!   Kołobrzeg, 8 lutego. Drużyna z Kielc cieszy się ze zwycięstwa. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

W lutym w Kołobrzegu odbyły się 19. Mistrzostwa Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej. Do kurortu przybyły reprezentacje 13 diecezji. W finale rozegranym 9 lutego w Hali Milenium drużyna z Kielc pokonała współbraci z Zamościa.

Diecezja gościła także 5. Mistrzostwa Polski Księży i Ministrantów w Kolarstwie Szosowym. W zawodach, które odbyły się 18 maja w Skrzatuszu, wzięło udział ponad 100 zawodników z całego kraju.

W rozgrywanych na przełomie kwietnia i maja w Bonnemain 20. Kolarskich Mistrzostwach Francji Osób Konsekrowanych, które uznawane są za nieoficjalne Mistrzostwa Europy, dwóch kapłanów z diecezji zajęło wysokie pozycje. Ks. Bartłomiej Przybylski, salezjanin, zajął 1. miejsce, a ks. Mariusz Ambroziewicz - 12.

Na początku maja na 14. Mistrzostwach Polski Ministrantów w Piłce Nożnej Halowej, rozgrywanych w Skierniewicach i Sochaczewie, drużyna z parafii w Róży Wielkiej wywalczyła tytuł wicemistrzowski.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama