Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Koszalin przygotowuje się na pogrzeb nastolatek

Do kościoła na Mszę św. pogrzebową wejdą tylko najbliżsi. Zamknięte zostaną niektóre ulice. Miasto zapewni uczestnikom pogrzebu dojazd na cmentarz i z powrotem.

Pogrzeb koszalińskich nastolatek, które zginęły tragicznie w escape roomie 4 stycznia, to uroczystość prywatna i stąd życzenie rodzin, by nie stała się ona wydarzeniem o innym charakterze.

- Jesteśmy po spotkaniach z rodzinami. Zwracamy się z apelem, by w dniu jutrzejszym uszanować prywatność rodzin i zapewnić im godne przeżywanie ostatniego pożegnania ich córek - powiedział Tomasz Czuczak, sekretarz Miasta Koszalin, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 9 stycznia w Hali Widowiskowo-Sportowej.

Dlatego do kościoła św. Kazimierza mieszczącego się na ul. Popiełuszki, w którym 10 stycznia o godz. 11 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe, ani osoby postronne, ani dziennikarze nie będą mogli wejść.

Do świątyni wstęp będą miały jedynie rodziny zmarłych i ich najbliżsi przyjaciele. Wejście do środka będzie możliwe wyłącznie za okazaniem specjalnych identyfikatorów.

Pozostali będą mogli uczestniczyć w Mszy św., przebywając na zewnątrz świątyni. Dla nich przygotowany zostanie przed kościołem telebim, na którym wyświetlana będzie transmisja na żywo z jedynej kamery, jaka zostanie zainstalowana na ten czas w świątyni (rejestrującej wyłącznie prezbiterium i miejsce z trumnami).

Po zakończeniu liturgii w kościele uczestnicy udadzą się na cmentarz, gdzie utworzony zostanie kondukt żałobny na ul. Kamieniarskiej. Wyruszy on na miejsce pochówku (w nowej części cmentarza) o godz. 14. Pierwsze ruszą krzyże, za nimi uczestnicy pogrzebu, następne karawany z trumnami i urnami, za nimi zaś rodziny zmarłych.

- Zwracam się do mieszkańców miasta z prośbą o dyscyplinę, by nie utrudniali rodzinie dotarcia do karawanów, jak również by już na cmentarzu umożliwić karawanom dojazd pod miejsce pochówku, a rodzinie do wyznaczonego dla nich sektora - powiedział sekretarz.

Jak podkreślił, bardzo ważne jest, by pomóc rodzinom godnie przeżywać ten czas, jak również zastosować się do wskazówek służb, które zadbają, by uroczystości przebiegały bez zakłóceń.

W związku z pogrzebem w Koszalinie nastąpią utrudnienia w ruchu komunikacji miejskiej, szczególnie w okolicach osiedla Bukowego i cmentarza. Jeszcze dziś do mieszkańców, głównie osiedla Bukowego, dotrą ulotki z mapą ulic wyłączonych z ruchu w dniu pogrzebu.

Ponadto pętla autobusowa na ul. Gnieźnieńskiej zostanie zamknięta w godz. 12.30-14.15 (autobusy linii nr 16 odjadą z przystanku Paderewskiego/Atrium).

Miasto zapewni komunikację uczestnikom pogrzebu. Chętni, by dotrzeć autobusem z kościoła na cmentarz (i z powrotem), będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusowych, rozpoczynających trasę na pętli na ul. Bukowskiej.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy