Nowy numer 48/2023 Archiwum

Odmawiam Różaniec. Koło ratunkowe w morzu codzienności

O swojej modlitwie na morskim brzegu, pośrednictwu Gwiazdy Morza i kruchości wobec Boga opowiada s. Dominika Pac, duchaczka z Ustki.

To właśnie tutaj, spacerując po plaży z różańcem w ręku, można usłyszeć pieśń uwielbienia. Kiedy mówię: „Zdrowaś Maryjo łaski pełna …”, słyszę odpowiedź fal dopowiadających: „...Pan jest z Tobą”. Tak często wygląda moja rozmowa z Bogiem, za pośrednictwem Maryi – Stella Maris.  

Trzymam różaniec w ręku, chwytając się go niczym koła ratunkowego. W tej modlitwie zawierzam moje życie, codzienność, ludzi których mijam, wszelkie przemyślenia i zamiary, którymi Duch Święty przeszywa moje serce.

Obserwując piękno natury: błękit nieba, zachód słońca, żywioł wiatry i spokój horyzontu, wiem, że ta modlitwa staje się moim Magnificat, czyli realnym uwielbieniem Boga,  w tym co przeżywam i co przynosi każdy dzień.

Kiedy młodzież mówi do mnie: „ale Różaniec mnie nudzi, nie rozumiem go”, zachęcam ich do tego niesamowitego spotkania nad morzem. W tym miejscu tajemnica Różańca urealnia się w rzeczywistość doświadczaną tu i teraz.

Maryja uczy mnie cichości serca oraz wyzbycia się słów, które często zagłuszają Boże natchnienia. W spotkaniu milczenia pozostaje szept „Zdrowaś Maryjo łaski pełna Pan jest z Tobą”.

Nie jest to łatwe zatrzymanie, zważając na mój temperament i nieustanny pęd życia  Lecz gdy staję na brzegu morza, gdzie moje ślady stóp czy obuwia obmywają  fale, uświadamiam sobie jak kruchy jest człowiek bez Boga. Wówczas chwytam się swojego różańca niczym koła ratunkowego i zanurzam w Nim swoją pustkę i bogactwo, lęk i odwagę, swoją gotowość i zwątpienie. Moje serce wyśpiewuje: Wielbi Dusza moja Pana… stojąc u boku Maryi.

Maryjo, Tobie poświęcam się całkowicie. Na zawsze. Strzeż mnie jako Twojej własności. Amen.

Wysłuchała Karolina Pawłowska


Zapraszamy do włączenia się w październikowy cykl poświęcony modlitwie różańcowej. Piszcie do nas i podzielcie się swoimi doświadczeniami z Różańcem.

Przeczytaj także:


Administratorem Twoich danych osobowych jest Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach ("My"), dostępny pod adresem e-mail: sekretariat@igomedia.pl i nr tel.: (32) 251 18 07. Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych, który jest dostępny pod adresem e-mail: rodo@igomedia.pl. Posługujemy się danymi na podstawie naszego uzasadnionego interesu prawnego tj. w celach związanych z komunikacją pomiędzy nami a Tobą przez okres niezbędny dla jej celów.

Więcej informacji tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy