GOSC.PL
publikacja 31.12.2019 16:37
Są wydarzenia, które dzieją się cyklicznie albo co jakiś czas. Choć niejednokrotnie są ważne, przyzwyczajamy się do nich, co sprawia, że nie robią już na nas wrażenia. W tym materiale wybraliśmy takie historie z roku 2019, które zadziwiają swoją nietypowością.
Chiński juan znaleziony na tacy w św. Wojciechu.
ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość
Kolejność wybranych wydarzeń jest przypadkowa. Wybraliśmy 10 największych, naszym zdaniem, osobliwości i uporządkowaliśmy je hasłowo. Zobacz też: Wydarzyło się w roku 2019. To, co najważniejsze Wydarzyło się w roku 2019. To, co niemedialne
1. EWANGELIZACJA ŁOPATĄ
Szkoła Nowej Ewangelizacji przyzwyczaiła nas do nietypowych akcji. Jednak to, co wydarzyło się podczas lipcowego festiwalu "Sunrise" w Kołobrzegu, zadziwiło chyba nawet samych ewangelizatorów. Łopaty zrobiły swoje. Zresztą, przekonajcie się sami:
2. REKOLEKCJE NA FALI
Czegoś takiego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jeszcze nie było. Owszem, ewangelizowano już na plażach, jednak siostry kanoniczki Ducha Świętego poszły jeszcze dalej... w morze. W długi majowy weekend w Ustce działo się naprawdę sporo. Medytacja słowa Bożego na pokładzie statku to tylko jeden z punktów w programie tych nietypowych rekolekcji.
Kolejność wybranych wydarzeń jest przypadkowa. Wybraliśmy 10 największych, naszym zdaniem, osobliwości i uporządkowaliśmy je hasłowo.
3. NIEBIESKIE MSZE
To inicjatywa parafii pw. św. Jana Kantego w Słupsku, która ruszyła pod koniec roku - pierwsza taka w diecezji i jedna z nielicznych w Polsce. Choć niebieski kolor liturgiczny nie istnieje, Msza św. może jednak być niebieska. Chodzi o Eucharystie ze szczególnym uwzględnieniem dzieci autystycznych. Dlaczego niebieska? Dlaczego to takie ważne? Tłumaczy psycholog i mama takiego dziecka:
4. SMARTFON NA PIELGRZYMCE
Raczej dąży się do tego, żeby telefonu na pielgrzymce pieszej nie używać. Jednak w mijającym roku po raz pierwszy na pielgrzymce ze Skrzatusza na Jasną Górę telefon stał się ważną pomocą duszpasterską. Wszystko w myśl hasła: "Nie ma co kopać się z koniem, jeśli można go oswoić". Czym jest aplikacja Bonafide?
Kolejność wybranych wydarzeń jest przypadkowa. Wybraliśmy 10 największych, naszym zdaniem, osobliwości i uporządkowaliśmy je hasłowo.
5. BISKUP NA MOTORZE
To zdjęcie po prostu trzeba zobaczyć. Czasami pasterz musi podejść albo wręcz podjechać czy też być podwiezionym bliżej do swoich owiec. Zdajemy sobie sprawę z tego, że niektórzy, w przypadku bp. Krzysztofa Włodarczyka, nie zgodziliby się z zakwalifikowaniem tego wydarzenia do "nietypowych". Pielgrzymka motocyklistów do Skrzatusza odbyła się 1 czerwca.
6. PODRÓŻ POŚLUBNA NA PIELGRZYMCE
Ci młodzi małżonkowie ze Słupska zadziwili wszystkich. Ich podróż poślubna była naprawdę nietypowa. Zamiast w romantyczną podróż, oni wybrali się pieszo do Częstochowy.
Kolejność wybranych wydarzeń jest przypadkowa. Wybraliśmy 10 największych, naszym zdaniem, osobliwości i uporządkowaliśmy je hasłowo.
7. NAJSTARSZA KOŁOBRZEŻANKA
Wiadomo, jak wyglądała. Ktoś zapyta: "Co w tym nietypowego?". Otóż chodzi o kobietę, która żyła 2 tys. lat temu. Więcej w materiale z września:
8. JEDYNA W SWOIM RODZAJU TACA
Taca jest jednym z bardziej ulubionych tematów dotyczących Kościoła, szczególnie wśród osób, które z Kościołem mają niewiele wspólnego. Jednak taca, którą zebrano w październiku w parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie, zadziwia chyba wszystkich. Powiedzieć o niej "nietypowa" to nic nie powiedzieć.
Kolejność wybranych wydarzeń jest przypadkowa. Wybraliśmy 10 największych, naszym zdaniem, osobliwości i uporządkowaliśmy je hasłowo.
9. SKARPETA DLA WIĘŹNIÓW
Kapelan z Zakładu Karnego w Czarnem nie przestaje zadziwiać pomysłami. Ale o co chodzi z tymi skarpetami?
10. SKRZATUSKA PIETA Z DRUKARKI
Nie chodzi o zwykły wydruk doskonałej jakości, ale o drukarkę 3D. To pierwsza taka pieta w diecezji. Politechnika Koszalińska, na prośbę kapłanów z Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu, wykonała polimerową, wierną kopię Łaskami Słynącej Piety ze Skrzatusza. Okazuje się, że zaawansowana technologia może z powodzeniem przysłużyć się rozwojowi pobożności.
Zobacz też: