Nie wszyscy diecezjanie zainteresowali się ekologiczną encykliką Franciszka, ale są tacy, którym działania podjęte w jej duchu sprawiają radość i pozostawiają trwałe dobro.
Franciszek opublikował encyklikę ekologiczną Laudato si', jak głosi jej podtytuł – poświęconą trosce o wspólny dom – 24 maja 2015 roku. Od tego czasu niektórzy diecezjanie koszalińsko-kołobrzescy zapoznali się z treścią tego dokumentu i starają się go wcielić w życie.
Sporo zorganizowanych działań podjęła Caritas, a jej wolontariusze inicjują parafialne lub szkolne akcje, które imponują pomysłowością, a zarazem prostotą. Najpierw jednak dzięki warsztatom Laudato si' młodzi poznawali podstawy ekologii integralnej, która wypływa z wiary katolickiej. Wspierali się fragmentami Pisma św., nauki społecznej Kościoła oraz przykładami świętych. I ruszali głową, jakie działania warto podjąć.
Wśród ciekawych akcji, które są odpowiedzią na wołanie Franciszka o troskę o planetę Ziemię, są: czujniki czadu dla mieszkańców starych kamienic, akcja Słoik św. Franciszka, czyli przygotowywanie posiłków dla ubogich z tego, co zostaje w spiżarniach, mapa zanieczyszczeń prowadzona przez licealistów. Akcje inicjują najczęściej młodzi, ale udaje im się współpracować z lokalną społecznością, nie tylko wolontariuszami Caritas.
Powstają już kolejne inicjatywy, jak Ogród św. Franciszka w Tymieniu. Będziemy o nich informować.
Temat ekologii integralnej poruszaliśmy nie raz na łamach Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego. Zapraszamy do lektury: