Nowy numer 25/2021 Archiwum

In memoriam

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych przypominamy kapłanów, siostry zakonne oraz świeckich zaangażowanych w życie Kościoła lokalnego i diecezjalnego, którzy odeszli w tym roku.

3 stycznia 2020 r. w wieku 89 lat odszedł do Pana ks. Stanisław Jankowiak SDB. Pochodzący ze Śremu salezjanin ostatnie trzy lata pełnił posługę we wspólnocie pw. św. Jana Bosko w Pile.

Wieczorem 13 stycznia na drodze wojewódzkiej nr 206 między Polanowem, a Nacławiem zginął w wypadku samochodowym ks. Wojciech Wójtowicz. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego i przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych miał 44 lata. Przyjaciele mówili o nim Wulkan energii, głębia wiary, młodzi z duszpasterstwa akademickiego wspominali go jako niezastąpionego towarzysza. Na pogrzebie w rodzinnym Miastku bp Edward Dajczak mówił, że od czasu tej śmierci Diecezja jest inna.

23 stycznia w szpitalu w Dębnie odszedł do Pana ks. kanonik Stanisław Meslin. Miał 88 lat. Przez 44 lata, aż do przejścia na emeryturę 31 lipca 2009 roku pełnił posługę w parafii pw. św. Wawrzyńca w Rudkach. 

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, zmarł najstarszy kapłan parafii Mariackiej w Złocieńcu. Ks. Bolesław Micewski CR przeżył 88 lat, w zakonie - 69, jako kapłan - 62. Złocieniecki zmartwychwstaniec był też autorem książek historycznych i poetą. 

3 marca w szpitalu w Kościerzynie zmarł były proboszcz parafii w Dobrowie, ks. Zenon Stefański. Służył wiernym z parafii św. Jana Kantego od 1991 r. do 2010. 

Z końcem marca wspólnota w Szczecinku pożegnała Barbarę Rybińską. Razem z mężem Piotrem tworzyli "Rodzinę Trzeciego Tysiąclecia". Mama zamordowanego dziewięć lat temu w Tunezji misjonarza odeszła po długiej chorobie 29 marca.

W kołobrzeskim szpitalu 4 maja odszedł ks. Ireneusz Żejmo. - W moim życiu dana była mi niezwykła łaska podwójnego braterstwa - krwi i sakramentalnego, niezatartego znaku odciśniętego w duszy. I chyba to pozwoliło mi lepiej zrozumieć kapłaństwo jako braterstwo - mówił ks. Marek Żejmo, proboszcz w parafii w Dźwirzynie, żegnając młodszego brata.

W 47. roku życia i w 26. roku profesji zmarła s. Maria Klara od Miłosierdzia Bożego z klasztoru karmelitanek bosych w Bornem Sulinowie. Wstąpiła do klasztoru we Wrocławiu. Do borneńskiego Karmelu przyjechała  w 2004 roku, na 3 miesiące odpoczynku. Postanowiła pozostać w nim na zawsze. Od kilku lat zmagała się z chorobą nowotworową. Zmarła 23 maja o godz. 3 nad ranem, otoczona obecnością i modlitwą wspólnoty sióstr.

W 85. roku życia i 56. roku kapłaństwa 1 czerwca zmarł ks. Ryszard Zabojszcza. Był emerytowanym proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Lotyniu, w której służył przez blisko 30 lat. 

 W niedzielę 28 czerwca o godz. 9.30 w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Bytowie zmarł ks. kan. Józef Cieszyński. Odszedł w 91. roku życia i 64. roku kapłaństwa

Od ponad ćwierćwiecza niestrudzenie stał na czele chóru Passionato, dzieląc się swoją pasją z innymi. Karlino pożegnało Władysława Stefaniaka, pedagoga, społecznika, wielkiego miłośnika śpiewu. Zmarł 26 czerwca w wieku 80 lat.

28 czerwca zmarła s. Maria Manuela Górnik. Miała 49 lat. Pochodząca z Koszalina zakonnica od roku była przełożoną wspólnoty sióstr felicjanek w Kołobrzegu.

19 lipca w wieku 74 lat zmarła Maria Pietras, prezes Akcji Katolickiej w Szczecinku. - Żyła dla Boga nie tylko w głębi swojego serca, chociaż na pewno też, bo stamtąd czerpała siłę. Ale żyła dla Boga także w różnych sprawach Kościoła i społeczeństwa - mówił w kazaniu ks. Jacek Lewiński.

Mirosława Landowska odeszła nagle 19 lipca podczas wakacyjnego wyjazdu. Wieloletnia nauczycielka koszalińskiego "Katolika", wykładowca WSD miała 60 lat.

Rankiem 5 września w szpitalu w Koszalinie po ciężkiej chorobie zmarł ks. prałat Leszek Wódz, wieloletni kanclerz Kurii Biskupiej w Koszalinie. Żegnano go w Koszalinie i w Lipce.

We wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów 2 października odszedł nagle o. Janusz Maria Szypulski OFMConv. Jak informują ojcowie franciszkanie, pod koniec września stwierdzono u niego zakażenie COVID-19. Pochodzący z Darłowa zakonnik miał 64 lata.

Przez swoją wieloletnią chorobę stał się błogosławieństwem dla wspólnoty. 11 października 2020 r., o godz. 5.57 w szczecińskim szpitalu przy ul. Arkońskiej zmarł ks. Lech Kasperowicz SDB. Przeżył 67 lat, w tym 45 lat życia zakonnego i 38 lat kapłaństwa. 

Zawsze był blisko młodych. Prowokował ich do stawiania ważnych pytań i szukania odpowiedzi. Często ciętym językiem, bywało ciężkim dowcipem i - zawsze - miłością. 19 października br. Sebastian Majcher OFMCap przegrał walkę z COVID-19.

26 października, w szpitalu w Krośnie Odrzańskim w wieku 65 lat i 34. roku kapłaństwa zmarł ks. Józef Białasik. Od 27 lat posługiwał wśród najuboższych Indian w Boliwii. Misjonarz zaraził się koronawirusem podczas pobytu w Polsce.

Pamiętajmy także o nich podczas listopadowych modlitw, polecając Bożemu miłosierdziu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama