Nowy numer 28/2018 Archiwum

Solidarni z prześladowanymi

- Nie chodzi o modlitwę przez jeden dzień w roku, ale o to, byśmy mieli świadomość, że codziennie na świecie nasi bracia i siostry w Chrystusie cierpią prześladowania za wiarę - przypominał w Świdwinie Maciej Wilkosz, prezes Stowarzyszenia Głos Prześladowanych Chrześcijan.

Spotkanie z działaczami organizacji niosącej pomoc prześladowanym chrześcijanom rozpoczęło w Świdwinie cykl wydarzeń, które mają na celu zwrócić uwagę na dokonywane na całym świecie zbrodnie oraz zaprosić do wspólnej modlitwy za cierpiących za wiarę.

Na świdwińskim zamku o tym, co widzieli podróżując do krajów objętych prześladowaniami opowiadali Manfred Mueller oraz Maciej Wilkosz, prezes Stowarzyszenia Głos Prześladowanych Chrześcijan.

- To nie w pierwszych wiekach dochodziło do najbardziej krwawych prześladowań jak mogłoby się wydawać. To XXI w. przyniósł zintensyfikowanie działań wymierzonych w ludzi wierzących w Chrystusa. Do takich prześladowań dochodzi w ponad 60 krajach, czyli w niemal co 3 kraju na świecie – mówił Maciej Wilkosz.

Opowiadał również o tym, co zobaczył podróżując po Egipcie, Laosie, Wietnamie czy północy Nigerii.

- Różnice, które dzielą chrześcijan różnych Kościołów mają znaczenie tylko dla nas. Prześladowcy nie bawią się w takie niuanse, nie podchodzą na tyle blisko, by przeczytać tabliczkę, jakiego wyznania wierni gromadzą się w lokalnym kościele. Wystarczy im, że jest krzyż na dachu, żeby zburzyć ten budynek, podpalić, najchętniej z ludźmi w środku. Drugi znak to imię Jezusa. Każdego, kto ma to imię na ustach i w sercu trzeba zabić – wyjaśniał.

Przez cały tydzień w Świdwinie odbywać się będą spotkania, nabożeństwa i akcje solidarności z Kościołem prześladowanym.

Jutro w intencji prześladowanych odbędzie się nabożeństwo oraz Msza św. w świdwińskim kościele pw. św. Michała Archanioła.

Tam też w sobotę 15 listopada swoje świadectwo przekaże pochodzący z Jordanii Suliman Alataiwi, którego za przyjęcie chrztu życia chciała pozbawić nawet własna rodzina. Spotkanie, przygotowane w ramach comiesięcznych czuwań młodzieży, rozpocznie się o godz. 19.

Młodzi świdwinianie, uczniowie szkoły podstawowej i liceum, będą także pisać listy do prześladowanych chrześcijan m.in. z Tanzanii, Iranu i Uzbekistanu oraz petycje w sprawie uwolnienia Asii Bibi, katoliczce z Pakistanu, skazanej na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi.

Organizatorami świdwińskich wydarzeń są rzymskokatolicka parafia pw. św. Michała Archanioła oraz świdwiński zbór Kościoła Zielonoświątkowego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma